Tradície a kultúra

Na Kysuciach je množstvo miest so zaujímavými kultúrnymi a historickými pamiatkami. Každá obec a mesto sa môžu popýšiť pamiatkami, ktoré vám priblížia ich minulosť. Jednou z najcennejších expozícií je skanzen vo Vychylovke v Novej Bystrici. Nájdete v ňom zachované drevenice a hospodárske budovy, teda pamiatky ľudovej architektúry. V mesiacoch máj - október sa každú nedeľu konajú tematické podujatia s ukážkami rôznych remesiel a tradícií.

slovensky orloj stara bystricaVyhľadávaným je aj jedinečný Slovenský orloj v Starej Bystrici, ide o najväčšiu drevenú sochu na Slovensku. V obci sú i ďalšie pamiatky - zrekonštruovaný Rínok sv. Michala, Zbojnícka bašta alebo park sv. Floriána. Milovníkom umenia odporúčame zavítať do Kysuckej galéria v Oščadnici, ktorá sídli v kaštieli v Oščadnici. V obci je aj krásny kostol s kalváriou.

Za návštevu stoja aj osady so zachovalými dreveničkami. Priamo v Čadci sú takýmito osadami napr. Kýčera či Drahošanka. V neďalekej Oščadnici je osada Zadedová, v Novej Bystrici osada Brízgalky a v Korni napr. osady Muchovci alebo Slezákovci.

 


Turistika alebo cykloturistika?

Ak ste fanúšikmi turistiky alebo cykloturistiky tak si na Kysuciach prídete na svoje. Môžete si vybrať z mnohých chodníčkov alebo cyklotrás, ktoré vám ukážu región v jeho plnej kráse. Obľúbeným turistickým cieľom je vrch Veľká Rača, na ktorom sa vyníma rozhľadňa. Nejde pritom o jedinú na Kysuciach - ďalšie nájdete na vrchu Bobovec v Starej Bystrici, na Marťákovom kopci nad Zákopčím alebo na vrchu Tábor v Kysuckom Novom Meste.

turistika kysuce rozhladneObľube sa tešia aj náučné chodníky - sú to nenáročné trasy, na ktorých narazíme na infotabule so zaujímavosťami o daných miestach. Náučný chodník sa nachádza v Oščadnici, v Staškove je zase Náučný chodník Jozefa Kronera a peknú prechádzku si vychutnáte v Klokočove, kde vás chodník zavedie k prírodnej pamiatke Klokočovské skálie.

Cyklistom ako novinku ponúkame možnosť zapožičať si e-biky a spoznávať okolie. Výbornou možnosťou je aj Bystrická cyklomagistrála vedúca naprieč Kysucami.

 Zašportujte si

Centrom pre zimné športy je stredisko Snow Paradise Veľká Rača v Oščadnici. Počas letného obdobia si môžete zajazdiť na bicykli, kolobežkách, vyskúšať si trampolíny, lanový park alebo bobovú dráhu.

lyzovanie kysuceV zime sú v stredisku pripravené zjazdovky pre skúsených lyžiarov aj začiatočníkov. Výborné lyžiarske stredisko je aj v Makove. Kysuce v zime potešia aj priaznivcov bežkovania, ktorí sa môžu vydať Beskydsko-Javorníckou lyžiarskou magistrálou.

Náš hotel je navyše ideálnym východiskovým miestom, pretože práve u nás začína jedna z trás tejto magistrály. Počas celého roka je v Čadci k dispozícii plaváreň, v lete môžete zavítať na mestské kúpalisko, kde sú aj viaceré atrakcie pre deti.